اطلاعات عمومی, پوشاک بانوان, دنیای مد

لباس کاستوم (costume) چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

کاستوم

لباس زير کاستوم (costume) چیست؟ یکی از پیشرفته‌ترین صنعت‌های حال حاضر دنیا، صنعت مد و پوشاک است.

کسانی که در این عرصه کار می‌کنند، با شناخت ذائقه جامعه مصرف کننده، محصولاتی تولید و عرضه می‌کنند که به شدت متنوع و جذاب بوده و مورد توجه قرار می‌گیرد.

آنچه امروزه در کارگاه‌های طراحی و دوخت لباس زير كاستوم صورت می‌گیرد تنها خلق لباس‌های تازه نیست.

بلکه طراحان تلاش می‌کنند با ترکیب مد با فانتزی‌های مصرف کنندگان، لباس‌هایی را طراحی و تولید کنند که تا چند دهه پیش پوشیدن آن‌ها برای مردم عادی به نظر غیر ممکن آمده و فقط شخصیت‌های کارتونی، ابرقهرمان فیلم‌ها یا اسطوره‌های قصه‌ها قادر به پوشیدن آن‌ها بودند.

لباس‌های موسوم به لباس costume نیز محصول خلاقیت طراحان مد و جسارت آن‌ها در لباس پوشاندن به آرزوهای همیشگی مصرف‌کنندگان بوده است.

آرزوهایی مثل پرنسس، فضانورد، بابانوئل، شیر جنگل یا پلیس شدن.

لباس کاستوم که بدون محدودیت سنی تولید می‌شود توانسته است افراد را برای چند ساعتی که آن را به تن می‌کنند به قالب مورد نظرشان ببرد.

یا آن‌ها را در موقعیت شغلی که همیشه دوست داشته‌اند قرار دهد. البته مفهوم لباس کاستوم در ایران کمی متفاوت و محدودتر از جهان است.

به هر حال برای آن‌که بدانید لباس کاستوم چیست؟ یا لباس زير كاستوم (costume) به چه لباس‌هایی گفته می‌شود، با ما همراه باشید.

costume

کاستوم به چه معنا است؟

واژه کاستوم با دیکته costume به معنی لباس یا لباس محلی است.

در اصل نیز این واژه برای توصیف لباس‌هایی به کار برده می‌شود که به صورت سمبلیک از روی لباس‌های قدیمی یا سنتی مردم یک شهر، کشور یا قوم خاص دوخته شده باشد.

اما امروزه مفهوم این واژه و کاربرد آن کمی گسترده‌تر شده است. یعنی تنها به لباس‌های محلی یک شهر یا کشور کاستوم گفته نمی‌شود.

مفهوم تازه آن لباسی است که به جز محلی بودن، می‌تواند نمادی از یک شغل، حرفه، شخصیت مشهور و محبوب فیلم یا کارتون، شخصیت‌های اسطوره‌ای قصه‌ها، حیوانات یا حتی گیاهان باشد.

لباس کاستوم
لباس کاستوم

به طور مثال به لباس مرد عنکبوتی یا Spider man، لباس سیندرلا یا لباس پلیس با همه جزئیات که برای مردم عادی یا کودکان طراحی و دوخته می‌شود، کاستوم میگویند.

نکته قابل ذکر در خصوص این لباس ها این است که از زمان‌های بسیار قدیم نیز به شکل‌های مختلف وجود داشته و پوشیده می‌شده است.

البته در جشن‌های خاصی مانند هالووین که هرکس در مهمانی خاص آن روز می‌تواند به هر شکلی که دوست دارد لباس بپوشد.

گرچه چند سالی است که جشن هالووین در کشور ما نیز توسط عده‌ای خاص برگزار شده و در آن افراد کاستوم شخصیت یا شغل محبوب خود را به تن می‌کنند، اما بیشترین استفاده از لباس‌های کاستوم در ایران مربوط به جشن تولیدهای لوکسی می‌شود که در آن یک تم خاص برای همه اجزای جشن تولد، از کیک تا لباس مهمانان اجرا می‌شود.

به طور مثال وقتی تم جشن تولد بت من باشد، تزئینات، ظروف، کیک و لباس میزبان باید کاستوم بت من باشد.

کاستوم اکسسوری
اکسسوری

لوازم جانبی در کاستوم

costume تنها لباس نیست. برخی از آن ها حاوی اکسسوری یا لوازم جانبی نیز می‌شوند. به طور مثال می‌تواند شامل گردن بند خاص، انگشتر، کلاه ویژه، کفش، پوتین، نقاب یا کمربند باشد.

در واقع این لوازم جانبی یا همان اکسسوری ها هستند که یک کاستوم را کامل و منحصر به فرد می‌کنند.

بدیهی است که از نظر قیمت، یک costume معمولی بدون لوازم جانبی از کاستومی که تمام جزئیات مربوط به شغل یا شخصیت مربوطه در آن لحاظ شده است، ارزان‌تر باشد.

کاستوم راهبه
کاستوم راهبه

لباس زير كاستوم چیست؟

موضوع خلاقیت بی پایان در طراحی لباس تنها محدود به لباس‌های اصلی نمی‌شود. بازار لباس‌های زیر نیز پر از لباس‌های تازه با طراحی‌های جدید است.

لباس‌های کاستوم نیز چندین سال است که راه خود را در بازار لباس‌های زیر باز کرده‌اند. شما هم اگر قصد خرید به صورت تک و یا عمده این لباسهای جذاب را دارید حتما از تنوع بی نظیر فروشگاه لباس زیر سامان لعیا دیدن کنید.

لباس زير كاستوم در حقیقت لباس زیرهای بسیار فانتزی است. همان توصیف و تعریفی که از لباس های کاستوم وجود دارد در مورد لباس زیرهای کاستوم نیز به کار برده می‌شود.

یعنی لباس‌ زیر کاستوم در واقع لباس زیری است که نماد یک شغل، حرفه، حیوان یا شخصیت مشهور کارتونی یا فیلم باشد.

لباس زير كاستوم لباس زیری نیست که بتوان آن را طی روز به تن داشت یا در طول شب با آن خوابید. این لباس زیر خاص و بسیار فانتزی در زمان‌های خاصی پوشیده می‌شود.

لباس زير كاستوم چه زمان‌هایی پوشیده می‌شود؟

به طور معمول افراد لباس زیر کاستوم را در شرایط خاصی به تن می‌کنند. یعنی با توجه به فرم لباس زير آنها و جزئیاتی که این گروه از لباس زیرها دارند، نمی‌توان آن را زیر لباس در یک روز عادی به تن کرد.

لباس‌ زیر کاستوم که این روزها مورد توجه خانم‌های جوان بسیاری قرار گرفته است بیشتر به منظور افزایش هیجان در روابط زناشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاستوم پرستاری
کاستوم پرستاری

افراد زیادی که از لباس زیرهای کاستوم استفاده می‌کنند ابراز داشته‌اند که قرارگیری در لباس پرستار، خلبان یا گربه، برای چند ساعت می‌تواند جذابیت روابط خصوصی آن‌ها با همسرانشان را بیشتر کند.

قصد تولید کنندگان از تولید این گروه از لباس‌زیرها نیز همین بوده است.

طراحان لباس‌ زیرهای کاستوم معتقدند که به تن کردن لباس‌زیری که شما را از قالب همیشگی خارج کرده و یک نقش تازه مانند پلیس یا دزد دریایی به شما بدهد، می‌تواند محرک خوب و تازه‌ای برای ابراز احساسات باشد و روابط زوجین را از روتین و کسالت خارج کرده و به آن هیجان بدهد.

آیا لباس زير كاستوم فقط مخصوص خانم‌ها است؟

به‌طور کلی خیر. این لباس تنها مخصوص خانم‌ها نیست. در بازار، لباس زیرهای کاستوم مخصوص آقایان نیز وجود دارد.

اما در ایران به دلیل استقبال بیشتر خانم‌ها از لباس زير كاستوم، تنوع و تعداد کاستوم های زنانه بیشتر است.

اما بد نیست در ادامه چند کاستوم مردانه نیز باهم ببنیم:

کاستوم مردانه
کاستوم مردانه

سایر مقالات  لباس‌ زیر سامان لعیا، مشخصات لباس زیر مناسب

جهت خرید لباس زیر کاستوم حتما پیج اینستاگرامی لباس زیر سامان لعیا را دنبال کنید:

آدرس صفحه اینستاگرام : www.instagram.com/samanlaya_lady

آدرس فروشگاه لباس زیر زنانه سامان لعیا:

قم – خیابان زنگارکی – بین کوچه ۲۴ و ۲۶

دیدگاهتان را بنویسید